دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
۱۴۰۰ سه شنبه ۲۸ دي
رونمايي از دستگاه XRD در آزمايشگاه مركزي دانشگاه
رونمايي از دستگاه XRD در آزمايشگاه مركزي دانشگاه
رونمايي از دستگاه XRD در آزمايشگاه مركزي دانشگاه
به گزارش روابط عمومي، با حضور دكتر جواد واثقي اميري رييس دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل، قائم مقام رييس، مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري، معاون پژوهش و فناوري و جمعي از مديران و اعضاي هيات علمي، دستگاه XRD در آزمايشگاه مركزي دانشگاه رونمايي شد.
دكتر موسي فرهادي معاون پژوهش و فناوري دانشگاه با گراميداشت هفته دفاع مقدس و عرض تعزيت اربعين حسيني به ارائه گزارشي از روند خريداري اين دستگاه اشاره كرد و گفت:  از سوي ستاد پژوهشي وزارت علوم از محل اعتبارات ارزي، اعتباري براي خريد دستگاه هاي منحصر بفرد و غير تكراري و قابل ارائه خدمات بين دانشكده اي در نظر گرفته شد و با تلاش مجموعه دانشگاه و به ويژه دكتر قريشي معاون وقت پژوهش و فناوري، پيشنهاد خريد اين دستگاه در خرداد ماه سال 1399، ارائه شد.
وي ضمن قدرداني از همه كساني كه در خريدن اين دستگاه نقش داشتند گفت: دستگاه XRD، نمونه اي بي نظير در استان مازندران است كه به همه ي دانشگاهيان و صنايع استان خدمات پژوهشي و تحقيقاتي و خدمات صنعتي ارائه مي نمايد و در آزمايشگاه مركزي دانشگاه مستقر است و ما با وجود آن، انشاالله شاهد تحول بزرگي در عرصه تحقيقات خواهيم بود.
شايان ذكر است دستگاه XRD يا دستگاه پراش اشعه ايكس X-Ray Diffraction يكي از تجهيزات منحصر بفرد براي آناليز و تعيين مشخصات كريستال ها در آزمايشگاه مي باشد. اصول طراحي دستگاه XRD بر پايه تابش پرتو X به نمونه در زواياي مختلف و تحليل الگوي پراش يا بازتابش آن مي باشد. از جمله مواردي كه مي توان در آناليز با دستگاه XRD تعيين كرد تشخيص فاز كريستال، اندازه و شكل دانه كريستال، فاصله بين لايه هاي كريستال، تعيين جهت گيري و موقعيت بلور، اندازه گيري درصد كريستاليته نمونه، تركيب اتم ها هاي كريستال و ساختار آن مي باشد.
دستگاه XRD در صنايع مختلفي از جمله علم مواد و كاني شناسي، شيمي، فيزيك، زمين شناسي، صنايع دارويي و … كاربرد دارد.
تاریخ:
15:02 - 1400/07/03
تعداد بازدید:
270
منبع:
این خبر را به اشتراک بگذارید

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
اطلاعات تماس
نشانی: مازندران، بابل، خیابان شریعتی، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
پست الکترونیکی: pr@nit.ac.ir
تلفن: ۴-۰۱۱۳۲۳۳۲۰۷۱ مرکز تلفن دانشگاه
دورنگار: ۰۱۱۳۲۳۳۴۲۰۱
کد پستی: 73113-47148
صندوق پستی: 484


کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل میباشد.
Powered by DorsaPortal